Poistenie čelného skla – porovnanie

Väčšina poisťovní ponúka v rámci svojho povinného zmluvného poistenia aj poistenie čelného skla. Poistenie môže byť súčasťou vybraného balíka poistného krytia poisťovne alebo sa dá prikúpiť ako pripoistenie čelného skla k hlavnému poisteniu. Poistenie čelného skla si môžete uzatvoriť rýchlo a na pár klikov priamo na našej stránke v online kalkulačke PZP.

Jednotlivé poisťovne môžu ponúkať poistenie iba pre čelné sklo alebo pre všetky sklenené výplne auta (čelné, zadné, bočné okná). Predmetom poistenia sú náklady na opravu alebo výmenu poškodeného skla.

Poistenie čelného skla sa vzťahuje na poškodenie alebo zničenie skla náhodnou a nepredvídateľnou udalosťou. V závislosti od poisťovne to môže byť v dôsledku nehody, živelnej udalosti, krádeže alebo pokusu o krádež, vandalizmu, neoprávneného používania auta, stretu so zverou a podobne.

Poistené nebývajú diaľničné známky, nálepky technickej a emisnej kontroly, nálepky kontroly originality, spätné zrkadlá, navigácie a iné zariadenia pripevnené k sklu, škody spôsobené črepinami a podobne. Poistené nebývajú ani nepriame náklady, ako napríklad nemožnosť používania auta a ušlý zisk.

Koľko stojí pripoistenie čelného skla?

Aká je cena za pripoistenie čelného skla? Sklo môže byť poistené na rôznu sumu. Poisťovne dávajú možnosť vybrať si výšku poistného krytia pre čelné sklo, teda do akej výšky poisťovňa pri poistnej udalosti preplatí náklady na opravu alebo výmenu čelného skla. Cena za poistenie čelného skla sa odvíja od zvolenej poistnej sumy. Prehľad výšky poistného krytia a ročného poistného pre jednotlivé poisťovne prinášame v prehľadnej tabuľke.

Poistenie čelného skla si môžete uzatvoriť v online kalkulačke spolu s hlavným poistením. Kalkulačka vám zobrazí porovnanie PZP vrátane pripoistení jednotlivých poisťovní na jednom mieste a zoradí od najlacnejšieho po najdrahšie.

Porovnanie poistenia čelného skla

Pri uzatváraní poistenia skiel si pozrite podmienky konkrétnej poisťovne. Pripoistenie čelného skla môžete získať v Allianz, AXA, ČSOB, Generali, Komunálnej poisťovni, Union, Uniqa a Wüstenrot.

Predmet poistenia Poistné krytie Ročné poistné Spoluúčasť Územná platnosť
Allianz všetky okná cena okna v balíkoch Extra a Max 100 EUR Európa
AXA všetky okná 400 – 1 600 EUR 38,80 – 171,70 EUR 80 EUR Európa + Turecko
ČSOB všetky okná 150 – 1 000 EUR 20 – 135,50 EUR 10 % ako hlavné poistenie
Generali čelné sklo 120 – 1 000 EUR 17,10 – 104,50 EUR 10 % Európa + Turecko
Groupama
Komunálna poisťovňa čelné sklo 200 / 400 EUR 20 / 35 EUR 20 EUR podľa Zelenej karty
Kooperativa
Union všetky okná 200 – 550 EUR 36,84 – 73,80 EUR 10 % Európa
Uniqa čelné sklo 250 – 1 000 EUR 25 – 100 EUR 0 % podľa Zelenej karty
Wüstenrot všetky okná 200 – 800 EUR 45 – 85 EUR 10 % Európa

Prasknuté čelné sklo – ako postupovať?

Prasknuté čelné sklo je na našich cestách častým javom. Stačí malý kamienok zpod kolies pred nami idúceho auta a poškodenie čelného skla je na svete. Prasklinu by sme nemali podceňovať. Jednak nie je bezpečná pre cestnú premávku a môžeme za ňu dostať aj pokutu za nevyhovujúci technický stav auta, prípadne prísť o technický preukaz. Vyhláška o prevádzke vozidiel na pozemných komunikáciách hovorí, že vozidlo nie je technicky spôsobilé, ak v zóne čistenia stieračmi čelného skla

  • stieračom bezprostredne pred vodičom sa nachádza poškodenie akéhokoľvek typu väčšie ako 20 mm alebo
  • inej ako uvedenej sa nachádza viac ako päť poškodení akéhokoľvek typu veľkosti od 20 mm do 50 mm alebo jednotlivé poškodenie väčšie ako 50 mm

Ako postupovať, keď zistíme, že máme prasknuté čelné sklo? Dočasne môžeme prasklinu prelepiť priehľadnou lepiacou páskou, aby sa nezväčšovala. Čím skôr je potrebné ísť s autom priamo do autorizovaného servisu, kde nám sklo odborne pozrú. Prasklinu bude možné opraviť, alebo bude potrebné čelné sklo vymeniť. Poškodenie čelného skla nahláste aj svojej poisťovni ako poistnú udalosť. Poisťovňa môže byť aj nápomocná s informáciami, na koho sa s poškodeným sklom najlepšie obrátiť.

Poistné krytie je maximálna suma za materiál a prácu, ktorú poisťovňa preplatí. Náklady môžu byť hradené z povinného zmluvného poistenia vodiča, ktorého auto prasklinu na čelnom skle spôsobilo, z nášho havarijného poistenia alebo práve z pripoistenia čelného skla.

Pripoistenie čelného skla v jednotlivých poisťovniach

Viac informácií ohľadom online poistenia čelného skla v jednotlivých poisťovniach: