NovinkyMajetok

Rast cien spôsobuje podpoistenie nehnuteľnosti

3. mája 2022

Zdroj: Komunálna poisťovňa

Rýchle tempo rastu cien domov a bytov spôsobuje podpoistenie. Tomuto javu možno predchádzať pravidelným prehodnocovaním poistnej zmluvy, aby suma, na akú je daný byt či dom poistený, vždy odrážala skutočnú hodnotu nehnuteľnosti. Existuje však aj pohodlnejšie riešenie. Tým je indexácia poistnej sumy. Klienti tak majú istotu, že v prípade nepredvídateľnej škody získajú zo svojej poistky vždy maximálne poistné plnenie.

Ceny nehnuteľností smerom nahor tlačia už dlhodobo nízke úrokové sadzby hypotekárnych úverov a nedostatočná ponuka vlastného bývania. Svedčia o tom aj údaje Národnej banky Slovenska. Podľa nich stál koncom minulého roka meter štvorcový nehnuteľnosti na Slovensku v priemere 2 262 eur, čo predstavuje medziročný nárast cien až o 22,1 %. Situáciu na realitnom trhu ešte viac vyostrili dôsledky vojnového konfliktu na Ukrajine a utečenecká kríza. Tá spôsobila zvýšený dopyt po prenájmoch a záujem o kúpu nehnuteľností.

Aj v dôsledku týchto faktorov je dnes hodnota nehnuteľnosti omnoho vyššia ako pred niekoľkými rokmi, keď bola poistná zmluva na poistenie nehnuteľnosti uzatváraná. Ak je napríklad dom poistený na 150 tisíc eur, no jeho hodnota v priebehu rokov vzrástla na 200 tisíc eur a zmluva sa odvtedy neaktualizovala, ide o podpoistenie nehnuteľnosti o 25 % a o túto hodnotu bude krátené aj poistné plnenie. V prípade škody vo výške 10 tisíc eur tak poisťovňa klientovi vyplatí len 7 500 eur.

V snahe predísť podpoisteniu sa odporúča poistenie pravidelne aktualizovať. Oveľa pohodlnejším riešením je indexácia poistnej sumy. Znamená to, že poisťovňa každý rok na základe štatistických údajov automaticky zvýši poistnú hodnotu. Klient tak má istotu, že jeho poistenie zodpovedá reálnej hodnote nehnuteľnosti a zároveň zohľadňuje nárast priemerných cien materiálov a opráv.

Poistiť treba aj domácnosť

K poisteniu nehnuteľnosti je vhodné uzatvoriť aj poistenie domácnosti, ktoré rozšíri poistné krytie na hnuteľné veci v domácnosti. Ak by napríklad zlodeji pri vlámaní poškodili plot, dvere či okná, a následne by ukradli šperky či televízor, poisťovňa uhradí opravu dverí, plota a okien z poistenia nehnuteľnosti a škodu za odcudzené predmety z poistenia domácnosti.