NovinkyGAP

Čo je GAP poistenie a ako ho uzatvoriť?

29. marca 2024

Kúpili ste si nové auto, či už od autorizovaného predajcu alebo jazdené od predošlého majiteľa? Okrem registrácie na dopravnom inšpektoráte a uzatvorenia PZP, ktoré je zo zákona povinné, si môžete svoj nový majetok ochrániť aj ďalšími doplnkovými poisteniami. Havarijné poistenie, na rozdiel od povinného zmluvného poistenia, ktoré kryje škody spôsobené niekomu inému, chráni vaše auto. Poistením, ktoré by ste mali zvážiť, môže byť aj poistenie sedadiel v aute. Nechráni samotné vozidlo ale jeho pasažierov a môžete si ho uzatvoriť samostatne alebo ako pripoistenie k hlavnému poisteniu. Minimálne pri nových autách by ste sa však mali pozrieť aj na poistenie GAP.

Čo je GAP poistenie?

Mnohí sa už stretli s termínom GAP poistenie prípadne poistenie finančnej straty. Čo to je? Finančná strata je suma, o ktorú by ste prišli v prípade, ak by ste mali tzv. totálnu škodu. Tá nastáva keď je vaše auto ukradnuté, úplne zničené alebo už nie je rentabilné ho opravovať. Ak máte havarijné poistenie, časť tejto sumy vám môže byť vrátená poisťovňou vo forme poistného plnenia. Určite však nedostanete toľko, koľko ste za auto zaplatili. Z havarijného poistenia sa vypláca trhová cena v čase poistnej udalosti, navyše znížená o prípadnú spoluúčasť a použiteľné zvyšky.

Najmä pri nových autách môže byť tento rozdiel značný, pretože v prvých rokoch strácajú najväčšiu časť svojej hodnoty. V takomto prípade sa poistenie GAP naozaj oplatí. Z GAP poistenia získate sumu rovnajúcu sa rozdielu vyplateného havarijného poistenia a cenou auta v čase uzatvárania poistenia. V závislosti od poisťovne môže byť súčasťou poistenia aj preplatenie spoluúčasti.

Ako uzatvoriť poistenie GAP?

Základným predpokladom poistenia finančnej straty je uzatvorenie havarijného poistenia. Ak toto poistenie ešte nemáte, môžete si ho uzatvoriť spoločne s GAP poistením. Pre tento prípad môžete využiť kalkulačku pre porovnanie havarijného poistenia, kde si vyberiete aj pripoistenie GAP prípadné iné pripoistenia. Ak havarijné poistenie pre svoje auto uzatvorené už máte a chcete si len nové poistenie prikúpiť, môžete na to využiť kalkulačku, v ktorej si GAP poistenie uzatvoríte samostatne.

Pri uzatváraní poistenia si dávajte pozor na niektoré dôležité podmienky. GAP poistenie si môžete uzatvoriť len do určitého počtu mesiacov od kúpy vozidla a je určené len pre autá do určitého veku. Samotné poistenie sa uzatvára na konkrétny počet rokov, zväčša 2 až 5. Pri porovnávaní jednotlivých poisťovní si pozrite, či sa vzťahuje aj na krytie spoluúčasti z havarijného poistenia alebo nie.