NovinkyCestovanie

Poistenie storna – porovnanie poisťovní

23. februára 2024

Poistenie storna je bežnou súčasťou cestovného poistenia do zahraničia alebo pre cesty v rámci Slovenska. Ponúkajú ho všetky poisťovne ako pripoistenie k základnému poisteniu. Ak si kupujete dovolenku alebo inú cestovnú službu v predstihu, nemôžete vedieť, či sa medzitým niečo nestane, čo by váš odchod mohlo skomplikovať a museli ste cestu zrušiť.

Uzatvorenie pripoistenia je jednoduché, okrem základných parametrov vašej cesty pri uzatváraní cestovného poistenia (kto, kedy a kam cestuje) zakliknete aj záujem o poistenie storna zájazdu. Zadáte dátum zakúpenia cestovnej služby (zájazdu, letenky, cestovného lístka, ubytovania a podobne) a cenu tejto služby. Tá je podkladom pre výpočet ceny poistenia.

Pozor si však treba dať na to, že poistenie storna je potrebné uzatvoriť čo najskôr po zakúpení cestovnej služby, v opačnom prípade môže poisťovňa uplatniť tzv. čakaciu dobu, počas ktorej prípadné zrušenie služby nie je kryté.

Koľko zaplatím za poistenie storna? Porovnanie poisťovní.

Za poistenie storna môžete zaplatiť už od 3 % ceny poisťovanej služby. Porovnanie poistenia storna si môžete urobiť aj pomocou našej online kalkulačky, ktoré vám prehľadne zobrazí cestovné poistenie jednotlivých poisťovní vrátane vami vybraných pripoistení.

Pri cestovnom poistení Allianz, AXA alebo Generali si môžete vybrať ľubovoľnú poistnú sumu. Poisťovne Union a Wüstenrot majú stanovenú minimálnu aj maximálnu výšku (500 – 10 000 EUR), pričom v poisťovni Union si môžete vybrať aj sumu nižšiu, ale poistné ostáva ako keby bola poistná suma minimálne definovaná.

Základné porovnanie poistenia storna vyzerá nasledovne. Najlacnejšie poistenie storna vychádza v poisťovniach AXA (3,00 %) a Allianz (3,05 % za základné poistenie storna, 3,84 % za poistenie storno špeciál). V Generali vychádza na 4,21% z ceny cestovnej služby a v poisťovni Wüstenrot 5,45 %. Cena za poistenie storna v poisťovni Union závisí od výšky poistnej sumy a toho, akú výšku spoluúčasti si vyberiete (0 % alebo 20 %).

Poistenie storna je najdrahšou položkou cestovného poistenia, ušetriť vám ale môže značné finančné prostriedky, ak by ste na cestu nenastúpili.

Poistenie letenky

Väčšina ľudí si poistenie storna spája len s dovolenkou, či už individuálnou alebo cez cestovnú kanceláriu. Netreba však zabúdať, že si ho môžete uzatvoriť pre ľubovoľnú cestovnú službu, teda aj samostatný cestovný lístok alebo letenku. Práve poistenie letenky je často vyhľadávané a žiadané, pretože cesta lietadlom nie je najlacnejšia.