PZP stret so zverou – porovnanie

Častým pripoistením v rámci povinného zmluvného poistenia býva aj stret so zverou. Môže byť súčasťou vybraného balíka poistného krytia, alebo sa dá prikúpiť ako pripoistenie k hlavnému poisteniu. Pripoistenie stretu so zverou si môžete uzatvoriť rýchlo a na pár klikov priamo na našej stránke v online kalkulačke PZP.

Poistenie stretu so zverou sa uzatvára pre prípad poškodenia alebo zničenia auta následkom náhodnej a nepredvídateľnej zrážky so zverou na pozemnej komunikácii. Stretom so zverou je fyzický kontakt poisteného vozidla so zvieraťom.

Poistením nemusia byť kryté mobilné telefóny, odnímateľné navigácie, nosiče dát, výpočtová a audiovizuálna techniku, batožina, nepriame škody (napr. nemožnosť používať auto) a podobne. Pri uzatváraní poistenia si pozrite podmienky konkrétnej poisťovne.

Porovnanie poistenia stretu so zverou

Pripoistenie stretu so zverou môžete k hlavnému poisteniu získať v Allianz, AXA, ČSOB, Generali, Komunálnej poisťovni, Kooperative, Union a Wüstenrot. Uzatvoriť si ho môžete priamo v online kalkulačke. Výpočet je rýchly a kalkulačka vám zobrazí porovnanie PZP vrátane pripoistení jednotlivých poisťovní na trhu.

Poistné krytie Ročné poistné Spoluúčasť Územná platnosť
Allianz cena auta v balíkoch Plus, Extra a Max podľa PZ Európa
AXA 5 000 EUR 57,20 EUR 80 EUR Európa + Turecko
ČSOB 4 000 EUR 42 EUR 100 EUR SR
Generali 4 000 EUR v balíku XL 5 %, min. 100 EUR SR
Groupama
Komunálna poisťovňa 1 000 / 2 000 EUR 20 / 40 EUR 50 EUR podľa Zelenej karty
Kooperativa 250 EUR verejný prísľub 10 % SR
Union 2 500 / 5 000 / 7 500 EUR 37,32 / 49,68 / 60,60 EUR 10 % SR
Uniqa
Wüstenrot 4 000 EUR 29 EUR 10 %, min. 150 EUR SR

Skúsenosti pri strete so zverou – ako postupovať?

Zver na cestách je pomerne častým javom, či už v noci alebo cez deň. Úseky so zvýšeným výskytom zveri prípadne hospodárskych zvierat bývajú označené dopravnými značkami, preto by sme mali zvýšiť opatrnosť. Predísť dopravnej nehode je určite príjemnejšie, ako riešiť následnú zrážku a škodu na zdraví a vozidle. Ako postupovať, ak vám predsa len zviera vbehne pod kolesá?

  • v prípade zranenia osôb vo vozidle volajte záchrannú službu
  • zapnite výstražné svetlá, oblečte si reflexnú vestu a na cestu umiestnite výstražný trojuholník
  • zavolajte políciu, tá bude kontaktovať aj miestny poľovnícky zväz

Zrazeného zvieraťa sa v žiadnom prípade nedotýkajte, ani s ním nemanipulujte. Ak predstavuje väčšiu prekážku na ceste ako vaše auto, výstražný trojuholník umiestnite k nemu. Pokiaľ je to možné, z dôvodu bezpečnosti sa po nehode zdržujte mimo vozidla ďalej od cesty. Pre poisťovnňu si vyžiadajte policajnú správu, prípadne si urobte aj fotodokumentáciu. V prípade nepojazdného vozidla kontaktujte asistenčnú spoločnosť vašej poisťovne. V čo najkratšom čase kontaktujte aj poisťovňu s nahlásením škodovej udalosti.

Stret so zverou v jednotlivých poisťovniach

Viac informácií ohľadom online poistenia stretu so zverou v jednotlivých poisťovniach: